Czy wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny czy ZUS?

Każdy, kto urodził się po 31 grudnia 1968 roku, ma obowiązek przynależenia do otwartego funduszu emerytalnego, który stanowi tzw. drugi filar w ramach ubezpieczenia emerytalnego, powstały po reformie systemu emerytalnego w 1999 roku.

Wybór otwartego funduszu emerytalnego nie jest bez znaczenia – od jego wyników finansowych zależy bowiem wysokość naszej emerytury. Z tego powodu każdy z nas już dziś powinien na uwadze mieć jesień swojego życia i to, by była ona jak najbardziej spokojna i wolna od zmartwień, zwłaszcza finansowych. Zadbać można o to wybierając dobry fundusz emerytalny, który zajmie się pomnażaniem środków pochodzących z naszych składek emerytalnych i zarabianiem dla nas pieniędzy na nasze przyszłe emerytury.

Otwarty Fundusz Emerytalny ma status osoby prawnej, działającej w ramach Powszechnych Towarzystw Emerytalnych. Główny cel, który przyświeca działalności otwartych funduszy emerytalnych, to gromadzenie składek emerytalnych, które Twój pracodawca opłaca do ZUS, a które w części są przekazane przez ZUS właśnie do OFE. W Twoim interesie jest wybór OFE, jeśli bowiem tego nie uczynisz sam, ZUS zrobi to za Ciebie w drodze losowania. OFE ma nie tylko gromadzić pieniądze, ale je też inwestować na poczet Twojej przyszłej emerytury. Dlatego warto wybrać OFE samemu, kierując się długoterminowymi wynikami finansowymi poszczególnych instytucji. Decyzja o OFE ma wpływ na to, jak inwestowane zostaną Twoje pieniądze, ma więc wpływ na Twoją przyszłość. Poza tym należy nie zapominać o tym, że za zarządzanie Twoimi składkami emerytalnymi, OFE pobiera opłatę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *