Struktury radzą sobie średnio

Najlepsze produkty strukturyzowane dały zarobić – w ciągu trzech lub czterech lat – nawet ponad 40 proc. Świetny wynik, tyle że odosobniony. Większość struktur raczej rozczarowała inwestorów, bo średnia stopa zwrotu wyniosła 1,52 proc. rocznie.

39,8 proc. odsetek od zainwestowanego kapitału przyniosła pierwsza edycja trzyletniej struktury db Gwarancja – Zyskowna Energia (1) Deutsche Banku. Roczna stopa zwrotu wyniosła więc niemal 13,3 proc. Klienci nie płacili podatku, inwestycja była oferowana jako polisa na życie i dożycie.

Struktura oparta o trzyletnie obligacje, powiązana z indeksem S&P 500, przygotowana przez Citi Handlowy dla osób korzystających z usług private bankingu przyniosła co prawda więcej zysku – nominalnie – niż struktura DB PBC (stopa zwrotu wyniosła 43,84 proc., czyli 14,61 proc. rocznie), ale zyski były w tym wypadku oprocentowane. Na podium (na drugim miejscu, z wynikiem 13,14 proc. rocznie) znalazła się więc Salsa I z oferty Expandera, – nieopodatkowany zysk wyniósł 52,57 proc. w cztery lata. Dwucyfrowymi wynikami zakończyły się jeszcze na wiosnę 2012 roku cztery struktury.

Druga strona medalu jest taka, że na 120 inwestycji zakończonych w pierwszym kwartale, zysk – jakikolwiek – przyniosły 44. Reszta struktur zakończyła się dla klientów zwrotem kapitału (65 struktur) lub nawet niewielką stratą (11). To wynik gorszy niż w całym ubiegłym roku.

Eksperci oceniają, że wyniki struktur – produktu trudno zrozumiałego, skomplikowanego i niegwarantującego jakichkolwiek zysków – raczej nie zachęcą klientów do podejmowania ryzyka i lokowania w nich pieniędzy na dłuższy czas, mimo zachęcających wyników kilku produktów. 2012 rok dla produktów strukturyzowanych może być znacznie gorszy niż poprzedni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *