Lokata z funduszem oznacza ryzyko

Banki jako instytucje pośrednictwa finansowego cieszą się zaufaniem społeczenstwa. To samo winno dotyczyć pracowników instytucji finansowych, czyli obsługi bezpośredniej w bankowych placówkach, oddzialach i agencjach. Dlatego tak bardzo bulwersuje nas, gdy pracownicy banku lub pośrednicy finansowi pomijają cześć prawdy o produktach bankowych. Często taką praktykę zauważamy w przypadku ofert lokat połączonych z funduszem.

Powszechna wiedza na temat lokat bankowych jest taka, iż są to najbardziej bezpieczne formy lokowania środków pieniężnych. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia zwrot 100 % powierzonego kapitału. Jest to oczywiście prawda w przypadku produktów depozytowych. Jeśli jednak klient zakupuje lokatę połączoną z innym produktem np. funduszem inwestycyjnym czy ubezpieczeń, gwarancji takowej już nie ma. Niestety nie wszystkie banki rzetelnie tłumaczą swoim klientom jakie jest ryzyko.

Należy pamiętać, że wykupując produkt łączony np. lokatę z funduszem czy ubezpieczeniem, cześć pieniędzy trafia na bezpieczna lokatę zaś pozostała na inny produkt, który de facto nie jest już w 100 % bezpieczny. Banki czy inne instytucje pośrednictwa finansowego kuszą klientów wyższymi zyskami w przypadku produktów łączonych aniżeli zwykłych lokat, nie informując o ryzyku. Na części lokacyjnej środków zarobimy tyle co kot napłakał z pełna jednak gwarancja zwrotu kapitału. Na części zainwestowanej w fundusze inwestycyjnej możemy zarobić dużo więcej, jednak możemy również stracić część zaangażowanego kapitału.

W ofertach podmioty podają bardzo wysokie oprocentowanie tego typu produktów, niemniej oprocentowania części naszych pieniędzy, która lokowana jest w jednostkach uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie ma żadnej gwarancji, a ich parametry podawane są na podstawie historycznych stóp zwrotu. W okresie wzrostów na giełdzie inwestycja w lokatę z funduszem może okazać się bardzo zyskowna, gorzej w okresie bessy, wówczas mamy większe szanse ponieść stratę.

Kolejna kwestia, którą poruszymy przy lokatach z funduszem inwestycyjnym, a którą warto poznać, dotyczy konsekwencji wcześniejszego wycofania środków. Przy standardowej lokacie tracimy jedynie odsetki. W przypadku lokaty połączonej z funduszami musimy liczyć się z dość wysoką prowizją za wcześniejszą rezygnację z produktu łączonego. Standardowo produkty łączone tj. lokata z funduszem inwestycyjnym serwowane są przez banki lub inne instytucje pośrednictwa finansowego na okres od 6 miesiącu do 3 lub nawet 5 lat. Należy liczyć się z zamrożeniem środków finansowych na okres zawarty w umowie. Wcześniejsze wycofanie środków lub rezygnacja z produktu, może sprawić, iż ich założyciel w ostatecznym rozrachunku, z uwzględnieniem dużej prowizji za rezygnację z funduszu, wyjdzie na minusie na ów inwestycji.

Nasza rada, kiedy zdecydujemy się na lokatę z funduszem oszacujemy wpierw prawdziwe ryzyko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *