Lokata czy fundusz stabilnego wzrostu – co wybrać?

Dysponujemy pewną kwotą oszczędności, która chcielibyśmy zainwestować. Gdzie opłaca nam się ulokować pieniądze najbardziej, jeśli liczymy na duży zysk? Czy jednak duży zysk nie jest również równoznaczny z dużym ryzykiem? Co więc wybrać – lokatę czy fundusz stabilnego wzrostu?

Aby odpowiedzieć sobie na wcześniej postawione pytanie, należy poznać dokładnie zasady oszczędzania zarówno na lokacie, jak i w ramach funduszy stabilnego wzrostu oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego sami oczekujemy i jakie potrzeby rządzą naszym inwestowaniem.

Jakie są więc charakterystyczne cechy lokaty? Lokata to nic innego, jak umowa, zawierana pomiędzy bankiem a klientem. Strony umawiają się, że w zamian za pozostawienie w banku określonej sumy środków pieniężnych na dany okres czasu, bank po jego upływie wypłaci tę kwotę powiększoną o umówione odsetki.

Co ma nam natomiast do zaoferowania fundusz stabilnego wzrostu i na czym polega ta forma oszczędzania? Aktywami w tego typu funduszach są przede wszystkim dłużne papiery wartościowe, czyli obligacje, a także bony skarbowe. Część, ale nie większą niż 20%, mogą stanowić akcje polskich spółek.

Lokata daje nam bezpieczny i pewny zysk, natomiast fundusz stabilnego wzrostu wiąże się z możliwością osiągnięcia większego zysku, ale także z większym ryzykiem. Stosunek akcji do obligacji w takim funduszu decyduje o wielkości podejmowanego przez nas ryzyka. Jeśli nie boimy się trochę zaryzykować, warto zainwestować w fundusz stabilnego wzrostu, ponieważ w krótszym okresie możemy uzyskać dużo większy zysk niż w przypadku lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *