Historia funduszy inwestycyjnych w Polsce

Jak dowodzą pewne źródła fundusz inwestycyjny w Polsce istnieje od roku 1991. Podobno było to w tym samym czasie, kiedy w życie weszła ustawa dotycząca prawa o obrocie papierów wartościowych, a także funduszy powierniczych. To właśnie ten fundusz, czyli fundusz powierniczy był instytucją tak zwanego wspólnego inwestowania. Z czasem fundusz ten stał się naprawdę bardzo popularny.

Z upływem lat pojawiały się kolejne fundusze. W pierwszej kolejności były to fundusze zrównoważone, a następnie pojawiły się powiernicze fundusze akcji oraz obligacji. Trzeba przyznać, że kolejne lata to etap dość szybkiego rozwoju funduszy inwestycyjnych. Można powiedzieć, że z roku na rok liczba funduszy wzrastała. Okazuje się, że najważniejszym czasem jeśli chodzi o wspomniane fundusze był przede wszystkim rok 1998. Wówczas również weszła kolejna ustawa, z tym że tym razem o funduszach inwestycyjnych. Doprowadziła ona do wyeliminowania dotychczasowych funduszów powierniczych i zastąpienie ich zupełnie nowymi funduszami inwestycyjnymi. Owe fundusze wtedy dzieliły się na zamknięte i otwarte. Już w 2000 roku wszelkie przemiany i rewolucje jeśli chodzi o fundusze dobiegły końca.

 

Oferowane fundusze inwestycyjne jak się okazuje były coraz bardziej popularne aż do roku 2007. Ponieważ niedługo później pojawił się na rynku finansowym kryzys, ludzie niestety zaczęli rezygnować z takich funduszy inwestycyjnych. W kolejnych latach było już lepiej, aczkolwiek fundusze znowu ulegały pewnym zmianom. Zamiast takich rodzajów funduszu jak mieszany, zamknięty i specjalistyczny, a także po prostu zamknięty, wprowadzono jeden rodzaj jakim był fundusz zamknięty. Z czasem jak można dowiedzieć się z konkretnych źródeł pojawiały się liczne nowości, które sprawiały, iż fundusze stawały się po prostu korzystniejsze dla uczestników. Właśnie tak mniej więcej, można powiedzieć w wielkim skrócie wygląda cała historia funduszy inwestycyjnych w naszym kraju jakim jest bez wątpienia Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *