Fundusze parasolowe – na pogodę i niepogodę

fundusz parasolowyZalety funduszy parasolowych są powszechnie znane: pozwalają one odroczyć konieczność płacenia podatku od zysków kapitałowych. Jak wybrać ten najlepszy? Eksperci podpowiadają, by nie kierować się wyłącznie liczbą subfunduszy. Ważne kryteria oceny to koszty i wyniki inwestycyjne.

 

Z zestawienia, przygotowanego na wiosnę 2013  przez Open Finance wynika, że ponadprzeciętne oceny – za wyniki finansowe, koszty oraz liczbę subfunduszy zgarnęło aż pięć funduszy parasolowych: Arka BZ WBK FIO, Aviva Investors FIO, ING SFIO, KBC Portfel VIP SFIO oraz UniFundusze FIO.

Co zdecydowało o ich zwycięstwie w rankingu? Poza KBC każdy z funduszy może się pochwalić minimum 12 subfunduszami. Każdy gwarantuje relatywnie niskie koszty i wykazał się dobrymi wynikami finansowymi.

 

Klienci funduszy nie przywiązują często należytej wagi do kosztów – chodzi o wynagrodzenie za zarządzanie oraz opłaty manipulacyjne towarzyszące zakupowi jednostek uczestnictwa. Pierwsza opłata naliczana i pobierana jest stale – dlatego właśnie na jej wysokość należy patrzeć, wybierając fundusz parasolowy. Oczywiście, kwestia opłat jest sprawą dość indywidualną – koszty zależą bowiem od rodzaju funduszu oraz liczby operacji dokonywanych między subfunduszami.

 

Rzeczywiste ponoszone koszty mogą się różnić od tych przedstawionych przez nas, bo zależą one m.in. od rodzaju funduszu czy liczby dokonywanych operacji zamian między subfunduszami. Każdy przypadek trzeba więc tak naprawdę rozpatrywać oddzielnie.

 

Analitycy radzą, by patrząc na wyniki finansowe funduszy – jest to wszak kluczowe kryterium wyboru funduszu inwestycyjnego – brać pod uwagę kilka horyzontów czasowych i sprawdzać, jak fundusz radził sobie w perspektywie np. 12, 36 i 60 miesięcy.

Duża liczba subfunduszy to niewątpliwy atut funduszu parasolowego, jednak ważne jest również to, by wśród tych subfunduszy znalazł się subfundusz ochrony kapitału lub rynku pieniężnego. Te dwa rodzaje subfunduszy pozwalają ochronić kapitał, gdy na rynkach panuje bessa.

Fundusze parasolowe umożliwiają inwestorom odroczenie podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki), realizowanych w przypadku zamiany środków pomiędzy subfunduszami. To odroczenie może trwać dowolnie długo – jest tylko jeden warunek, by kapitał cały czas znajdował się w funduszu parasolowym. Bez wątpienia fundusze parasolowe to korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nastawiają się na wieloletni proces inwestycyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *