Fundusz hedgingowy

Słyszałeś już coś może o funduszach hedgingowych? A może znane są Ci inne określenia na ten typ funduszu inwestycyjnego, czyli złożone inwestycje alternatywne, lewarowane fundusze inwestycyjne, czy też instytucje o wysokiej dźwigni? Jeśli nie kojarzysz żadnego z wymienionych terminów, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł –może właśnie znajdziesz idealny dla siebie sposób oszczędzania i zarabiania pieniędzy.

Nazwa funduszu hedgingowego, wywodząca się oczywiście z języka angielskiego, może mylić. Źródłosłów pochodzący od słowa hedge, oznaczający zabezpieczać, sugeruje, że fundusze hedgingowe to bezpieczna opcja inwestowania, bez żadnego ryzyka. Ten typ funduszu inwestycyjnego nie gwarantuje jednak, że nie stracimy swoich pieniędzy. Można się było o tym przekonać podczas kryzysu w 2008 roku, kiedy łączna strata wszystkich funduszy hedgingowych na całym świecie wyniosła 350 mld USD. Ale mogła być i znacznie wyższa.

Jako główny cel działalności funduszy hedgingowych określa się ograniczenie wahań wartości udziałów w funduszu. Fundusz hedgingowy za przyświecającą mu idee traktuje zarabianie nie tylko podczas wzrostu na rynku, ale także podczas spadku. Aby jednak to było możliwe, trzeba podjąć duże ryzyko inwestycyjnego. Właśnie to ryzyko, spekulacje oraz agresywna polityka inwestycyjna to charakterystyczne cechy funduszy hedgingowych.

Fundusze hedgingowe wyróżnia również uniwersalny charakter środków, którymi obracają. Zazwyczaj ich forma prawna to spółka prawa handlowego, dzięki czemu nie podlegają tak ściśle prawnym regulacjom, jak pozostałe rodzaje funduszy inwestycyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *